Aktualności

fot. Dyskusyjne Kluby Książki
24.10.2023

Spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z województwa podkarpackiego [relacja]

13 października w Hotelu Grein w Rzeszowie już po raz szesnasty odbyła się Gala DKK, czyli uroczyste spotkanie bibliotekarzy, którzy prowadzą Dyskusyjne Kluby Książki w województwie podkarpackim. Spotkanie miało związek z realizacją działającego pod egidą Instytutu Książki programu „Dyskusyjne Kluby Książki 2023”.

Spotkanie rozpoczęła piosenka „Nie żałuję” z tekstem Agnieszki Osieckiej w wykonaniu utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej Aleksandry Wajdy. Następnie wszystkich gości przywitała Marcelina Janisz, będąca koordynatorką DKK w województwie podkarpackim. 

W spotkaniu uczestniczyli moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego, a także: Bożena Janda – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Agnieszka Lewandowska – specjalista Działu Analiz i Projektów Specjalnych Instytutu Książki, Bernadeta Szczypta – dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, Ewa Nowak-Koprowicz – koordynatorka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, instruktorki z Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie wraz z kierowniczką Barbarą Hulek oraz wszyscy pracownicy WiMBP w Rzeszowie, którzy są zaangażowani w projekt Dyskusyjnych Klubów Książki.

W swoim wystąpieniu dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Bożena Janda dowodziła, że projekt Dyskusyjnych Klubów Książki odgrywa ważną rolę w środowisku polskich bibliotekarzy, także na Podkarpaciu. Podkreśliła, że działania bibliotekarzy są istotne dla budowania poczucia przynależności i integrowania lokalnej społeczności. Twierdziła, że Dyskusyjne Kluby Książki mają istotny wpływ na rozwój kultury czytelnictwa wśród wszystkich grup wiekowych – zarówno dzieci, ich rodziców, jak i najstarszych czytelników. 

W pierwszej części spotkania dwie koordynatorki DKK województwa podkarpackiego – Marcelina Janisz i Katarzyna Buczek – podsumowały tegoroczną działalność, dziękując wszystkim moderatorom za pracę, pasję i radość z tego, co tworzą, prowadząc kluby w swoich bibliotekach. Podały także liczby: na dzień dzisiejszy na Podkarpaciu działają aż 132 kluby, na co składa się 55 Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i młodzieży oraz 77 Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych. Zapowiedziały także, że do końca 2023 roku zaplanowano jeszcze 49 spotkań autorskich, będących formą nagrody za całoroczne zaangażowanie moderatorów i klubowiczów. 

W trakcie spotkania wręczono także nagrody w konkursie „Najlepsi z najlepszych 2023”. Wyróżnienia trafiły do tych klubów z województwa podkarpackiego, które w 2023 roku działały najaktywniej. Nagrodzone zostały: 

  • DKK dla dorosłych z MBP w Cieszanowie prowadzony przez Małgorzatę Łachowską 
  • DKK dla dorosłych z Filii nr 2 w MBP w Stalowej Woli prowadzony przez Barbarę Nowak 
  • DKK dla dorosłych z Filii nr 1 w MBP w Tarnobrzegu prowadzony przez Annę Pałys 

Moderatorkom wyżej wymienionych klubów wręczono kosze upominkowe i gadżety z logotypami DKK – nagrody, które później trafiły do klubowiczów. 

Gala DKK była także doskonałą okazją do wręczenia nagród w konkursie fotograficznym „Ożywione okładki – żywe historie”. Wyróżnienia wręczyły przewodnicząca komisji konkursowej Bernadeta Szczypta oraz Bożena Janda i Marcelina Janisz. Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym klubom:

  • DKK dla dorosłych w MBP w Nisku
  • DKK dla dorosłych w MBP w Lubaczowie
  • DKK dla dorosłych w BPMiG w Nowej Dębie

W drugiej części spotkania wystąpili także goście specjalni. Pierwszym z nich był Łukasz Wojtusik, dziennikarz RMF Classic i twórca podcastu „Alfabet Wojtusika”. Radiowiec opowiadał zgromadzonym m.in. o literaturze niosącej nadzieję, a także o roli, jaką mogą pełnić w życiu dobre książki.

Spotkanie zamknął występ Aleksandry Wajdy – uzdolnionej muzycznie mieszkanki Przeworska, która oczarowała zebranych na sali gości. Jej pełen emocji recital muzyczny był zatytułowany „To, co ważne”, poruszył uczestników i bez wątpienia uświetnił spotkanie.

Biorący udział w spotkaniu moderatorzy DKK z województwa podkarpackiego otrzymali upominki, w których skład weszły plecaki, kalendarze, długopisy z logotypami projektu. Ponadto dzięki uprzejmości Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Rzeszów wszyscy uczestnicy dostali także komiks „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” wydany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Galę DKK 2023 dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.